Service Corps Alumni

Firstsort icon Last Local Organization City State Year
Yurora Saylor DSSA-Chicago Housing Authority Chicago IL
Wilson Bull Puget Sound Center for Teaching, Learning and Technology Bothel WA 2008
William Martin Tri-City Community Action Program, Inc. 2006
William Waugh Center for Community Technology Services at the University of Baltimore 2007
Will Loeb Break Away Technologies Memphis TN 2002
Will Quinones Reel Stories Teen Filmmaking 2006
Wesley Kaplan Hyde Square Task Force, Inc. 2007
Vy Phan Boat People SOS 2001
Vimala Phongsavanh Asian Community Development Corporation 2008
Victoria Jackson Black Child & Family Institute Lansing MI 2001
Victoria Bravo Big Bend Community College 2004
Victoria Edwards Collins Center for Public Policy, Inc. 2007
Vahid Nourani Durham Literacy Center Inc. 2004
Tony O'Rourke Boys and Girls Clubs of the East Valley 2006
Tony Brown The Wilderness Technology Alliance 2007
Tom Schwallie Grand Rapids Community Media Center 2003
Timothy Wescott Aspiration 2006
Thomas Johnson DSSA-Chicago Housing Authority 2001
Thoma Konieczny Lowell Telecommunications Corporation 2008
Terence Kennedy Lowell Technology Consortium 2001
Ted Simpao DSSA-Chicago Housing Authority 2002
Taylor Hales Neighborhood Technology Resource Center 2005
Tabetha Thorpe Break Away Technologies Memphis TN 2002
Susan Wong YouthLearn and ScienceQuest at EDC Newton MA 2002
Stewart Blair Appalshop, Inc 2007
Stephen LoVerme HOME Inc. 2007
Stephen Fonzo Urbana Champaign Independent Media Center 2008
Stephanie Lin Pro Bono Net New York NY 2009
Shubhada Kambli Tent City 2002
Shlonda Brouchet Durham Literacy Council 2001
Shirley Dumas Byte Back 2001
Shirl Rogers RTPNet Raleigh NC 2001
Sheveeta Shephard Community Technology Organizing Consortium (CTOC) 2005
Sharon Alhourani Cyber YMCA 2002
Sharon Smack Seventh Day Baptist Community Development Education and Service Outreach Ministry 2006
Sharon Small Zumix East Boston MA 2009
Shannon McCue CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2005
Shaneka Smith Westside Youth Technical Entrepreneur Center 2005
Scott Hillier Boston Neighborhood Network 2002
Scott Reed Homeless Prenatal Program San Francisco CA 2009
Scott D'Antuono Grassroots.org New York NY 2009
Sawangwan Songkum Pangea Foundation San Diego CA 2004
Saul Baizman CTC VISTA Project / College of Public & Community Service at UMass Boston Boston Ma 2006
Sarah Pierantoni Grand Rapids Cable Access Center Inc. 2007
Sara McCoy Keystone Community Network (KCNet) Lock Haven PA 2001
Sandra Hike Pangea Foundation 2005
Samuel Russell ZUMIX 2005
Samantha Kimball Reclaim the Media Seattle WA 2009
Ryn Shane-Armstrong Portland Community Media 2005
Russell Klein Newland Media Ed Center 2002
Roxanne Johnson Twin Cities C-CAN/CTEP Project 2005
Roshawnda Joiner DSSA-Chicago Housing Authority 2001
Rodrigo Pacheco-McEvoy Occupational Training Services Inc./SDCTC 2005
Robyn Haas KDHX Community Media Saint Louis MO 2009
Rob Hall Fenway CDC Boston 2001
Rickie Jackson Lowell Technology Consortium 2001
Richard Anderson Grand Rapids Cable Access Center Inc. 2006
Rich Beckermeyer Center for Multicultural Cooperation Sacramento CA 2009
Rian Graves Davis Community Network 2007
Ria Fay-Berquist Korean American Community Services Chicago IL 2004
Rebecca Shuler Council for World Class Communities 2004
Rebecca White California Coalition for Rural Housing 2006
Raymond Varona Computers4Kids 2006
Ray Riopelle Lowell Technology Consortium
Randy Cox Media Arts Center San Diego San Diego CA 2009
Rachel Rose-Sandow Socio-Economic Development Center for Southeast Asians Providence RI 2009
Quan Hoang Boat People SOS 2001
Pete Rodriguez Technology For All 2003
Pete Bull Lowell Telecommunications Corporation (LTC) 2004
Patrick Otton Madison Park Development Corporation 2006
Patrick Castrenze Center for Digital Storytelling Berkeley CA 2009
Patricia Conrad-Wexler Young Entrepreneurs Society, Inc. 2006
Oriana Magnera Center for Digital Storytelling Berkeley CA 2009
Nora Lollar The Inland Northwest Community Access Network 2004
Nicole Pion Urbana Champaign Independent Media Center Urbana IL 2008
Nicole Belanger NY Media Alliance Troy NY 2009
Nickey Robare Reel Grrls Seattle WA 2008
Nichole Payne Technology For All 2005
Nicholas Lewis Metropolitan Austin Interactive Network/TCRC 2005
Nhan Le Boat People SOS 2001
Neil La Vita MATV / Malden CyberCafe 2003
Nathan Kubiszewski Friends of Tyler Schools 2001
Nathan Biggs United Teen Equality Center (UTEC) 2005
Nathan Alden The Wilderness Technology Alliance 2006
Nathan Badera HandyCapable Network, Inc. 2008
Nate Diedrich Grand Rapids CMC 2003
Naomi Jimenez Marcus A. Foster Educational Institute/OTXWest 2007
Muriel Carmichael Byte Back 2001
Morgan Sully Media Arts Center San Diego San Diego CA 2007
Molly Park Bass Museum 2002
Molly Szymanski Korean American Community Services 2005
Misty Kesler Realizing Every Community Asset Foundation 2005
Mira Allen Digital Arts Service Corps Boston MA 2008
Ming Louie MAAC Project 2002
Mike Connolly Friendship House 2004
Mike Denegal Pangea Foundation 2004
Mike Moore El Centro de la Raza 2007
Michelle Rogers CyberY (YMCA Boston) 2004
Michelle Walson Bruce Wall Ministries 2002
Micheil Yohannes Reel Stories Teen Filmmaking 2008
Michael Allwood Bruce Wall Ministries 2001
Michael Matthews The Media Aid Center 2007
Melissa Daigle UMass/Boston CPCS 2002
Meghan Daniels New Orleans Neighborhoods Partnership Network New Orleans LA 2008
Megan Cherry Boat People SOS 2001
Megan Donovan ZUMIX 2008
Max Benitez Playing to Win (PTW) 2003
Matthew Frank Bruce Wall Ministries 2002
Matthew Isaacs Champaign-Urbana Community Wireless Network 2006
Matthew Garcia Aspiration 2008
Matt Crichton UMass/Boston CPCS
Mary Margaret Pavan Bruce Wall Ministries 2000
Mary Grybeck Ranier VISTA 2002
Mary Fisher Black Child & Family Institute 2001
Mary Chant MicroMentor, an initative of Mercy Corps 2008
Martha Moore RTPNet 2001
Mark Betz The Carlos Rosario International Career Center 2005
Mark Woodward KNON Dallas TX 2009
Marilyn Taylor Realizing Every Community Asset Foundation 2007
Marie Shvartsapel Community Software Lab Lowell MA 2004
Margaret Goodwin Bruce Wall Ministries 2002
Marcia Hume Parsells Ave. Community Church 2006
Lydia Morris Community Minority Cultural Center 2000
Luke Reinke Durham Literacy Council 2001
Liz Cavano Somerville Community Access TV Somerville MA 2000
Liz Chesler Carlos Rosario International Career Center 2004
Leena Silverman CyberY/ YMCA of Greater Boston Jamacia Plain MA 2007
Lee Goodrich System Administrator / Community Software Lab Lowell MA 2009
Lauren Penney YouthLearn Newton MA 2003
Lauren Bratslavsky Media Bridges, Cincinnati, Inc 2006
Laura E. Mieczkowski Neighborhood Technology Resource Center 2006
Laura Craig Grand Rapids CMC 2003
Laura Hanley Pangea Foundation 2006
Laura Hadden Center for Digital Storytelling 2008
Laura Benack Grassroots.org 2008
Lashanda Wooden Benton Harbor African Arts and Culture Council 2006
Larry Syms Boston Adult Literacy Resource Institute 2000
Larry Gaither The Wilderness Technology Alliance 2007
Kylie Ferguson Excellence By Choice @ Town Park Plaza Neighborhood Network Center Miami FL 2001
Kristofer RĂ­os People's Production House New York NY 2008
Kristine Sinor The Edge CTC 2002
Kristin Wernicke Street Level/PTW Chicago IL 2002
Kristen Nash Neighborhood Technology Resource Center 2008
Kourtney Hamilton Lowell Telecommunications Corporation 2001
Kimmora McKinnie RTPNet 2001
Kimberly Rainey The EDGE, Community Technology Center 2004
Kim-Oanh Nguyen Boat People SOS Washington DC 2001
Kevin Loechner Lowell Technology Consortium 2001
Kevin Palmer CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston 2006
Kevin Bulger Collins Center for Public Policy, Inc. 2007
Ken Yu Tech4All 2002
Kelli Williams Triangle United Way, Inc. 2007
Katrina Kennett Kwong Kow Chinese School, Inc. Boston MA 2008
Katie Peterson Bruce Wall Ministries Boston MA 2002
Katie Finnigan Media Bridges Cincinnati Cincinatti OH 2009
Katherine Smith Korean America Community Services Chicago IL 2003
Karl Hedstrom Nonprofit Technology Enterprise Network 2006
Karl Otto Grassroots.org 2007
Kamala Kalluri Community Software Lab Inc. 2006
Julie Bohnlein Boston Community Access and Programming Foundation, Inc. 2007
Julie Adler Cambridge Community Television 2007
Julia Smith Mason County Literacy 2007
Julia Taylor Appalshop, Inc Whitesberg KY 2008
Jules Goins CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2008
Judy Siegel Pangea Foundation San Diego CA 2003
Josh King Acorn Active Media Foundation 2007
Joseph Crugnale Asian Community Development Corporation Boston MA 2009
John Hunt Lowell Technology Consortium
John Mirk HELP of Ojai 2003
John Miller Community Software Lab Inc. 2005
John Montgomery Deproduction Denver CO 2008
John Haffner CMAP/AMP Community Media Collaborative Gilroy CA 2009
John Dorman New Entry Sustainable Farming Project Lowell MA 2009
Johanna Pabst CTCNet 2001
Jisoo Lee CyberY (YMCA Boston) 2005
Jessica Rothschuh The Children's Partnership/Tides Center 2006
Jessica McCoy Center for Digital Storytelling 2006
Jennifer Schmitt Cambridge Community Television (CCTV) Cambridge MA 2004
Jeffrey Streier Twin Cities FreeNet 2001
Jeff Blakely United Teen Equality Center 2006
Jeff Benton Marcus A. Foster Educational Institute/OTXWest 2005
Jason Floyd South End Tech Center 2002
Jason Crow Grand Rapids Community Media Center 2001
Jasmine Shepard Oakland Technology Exchange West Oakland CA 2009
Jannette Peterson Little Tokyo Service Center Los Angeles CA 2001
Janet Vo University of Massachusetts Boston 2008
James Fishwick UMass/Boston CPCS 2002
James Nguyen Boat People SOS 2001
James Carlson Technology For All 2006
James Mora HELP of Ojai 2007
Isaias Rodriguez Lowell Technology Consortium
Ilirjan Qirici Malden Access TV Malden MA 2001
Ian Bauer Marcus Foster Ed Inst. 2003
Hyunhanh Tran Boat People SOS 2001
Hilda Puente Tech4All 2003
Heidi Marshall Twin Cities FreeNet 2002
Harold McNaron Boat People SOS 2002
Gregory Fleischer YMCA/Cyber Y 2001
Gregory Osmun Council for World Class Communities 2005
Gariet Cowin Portland Community Media 2006
Gabriel Fishman Castle Square Tenants Organization 2007
Frank Allaby Lowell Technology Consortium 2000
Eugena Harrington RTPNet 2001
Ethan Molitch-Hou Open Spaces CTC 2003
Esther Kim Minnesota Legal Services Coalition Callaway MN 2009
Erin Taylor CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston 2006
Erik Milosevic Lowell Telecommunications Corporation 2003
Erica Freshour Grand Rapids Community Media Center 2001
Eric Bryant Community Software Lab Inc. 2007
Emily Fain Friends of Tyler School
Emily Yoshida Heart of Los Angeles Youth, Inc. 2005
Emilio Flores Castle Square Tenants Organization 2006
Ellen-Rae Cachola Homeless Prenatal Program 2005
Ella Holden RTPNet 2002
Elizabeth Carreon Black Child & Family Institute 2001
Elizabeth Goussetis Media Bridges, Cincinnati, Inc Cincinnati OH 2008
Elisha Durrant Tincan 2007
Edward Gonzales Community Partners Los Angeles CA 2008
Edward Driscoll National Cristina Foundation Philadelphia PA 2009
Edith Yang Pangea Foundation 2002
Douglas Dumont RTPNet 2002
Doreen Young Parsells Ave. Community Church 2007
Donna Licata The Academy for Career Development 2007
Donna Choi National Alliance for Media Arts and Culture (NAMAC) San Francisco CA 2009
Dirk Knoelder UTEC 2002
Diliana De Jesus UTEC 2003
Diana Boro Zumix 2007
Derek Hixon Boston Neighborhood Network 2002
Derek Maxwell Phillips Community Television 2007
Denise Meise West Tennessee Special Technology Access Resource Center 2006
Denise Cheng Grand Rapids Community Media Center Grand Rapids MI 2008
Dean Gransar HOME Inc. 2005
Davina Fournier Computers4Kids 2008
David Siegal Lowell Telecommunications Corporation 2002
David Crist Lowell Telecommunications Corporation 2001
David Johnson The Timothy Smith Network 2004
Dave Chakrabarti CTCNet Chicago Chapter 2005
Danielle Martin CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2005
Daniell Krawczyk Grand Rapids Community Media Center 2001
Daniel Sheen Little Tokyo Service Center Community Development Organization 2001
Daniel Richardson Pangea Foundation 2005
Dana Sou community technology organizing consortium 2006
Dan Schackman UMass Boston College of Public and Community Service Boston MA 2002
Dan MacNeil Lowell Telecommunications Corporation
Dan Ambrose Plumas County Health Agency 2001
Dan Killian DSSA-Chicago Housing Authority 2002
Dan Chen Pui Tak Center 2006
Dan Stangl A Home Within San Francisco CA 2008
Damita Chambers RTPnet / United Way of the Research Triangle 2004
Craig Brown EDGE 2003
Corey Funderburk Pangea Foundation 2006
Cookie Sheers Dorchester Bay EDC 2002
Colleen Kelly CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston 2006
Colette Mahoney Operation Peace 2002
Claudia Escobar-Lopez Latinitas Inc. El Paso TX 2009
Christy Park Somerville Community Access Television 2005
Chris Sacca Community Software Lab Inc. 2004
Chris Tsang Bruce Wall Ministries 2000
Chris Gang NY Media Alliance Troy NY 2009
Cheryl Jerozal netCorps 2006
Chelsea Thompson Allston Brighton CDC 2000
Charlotte Crockford Lowell Telecommunications Corporation 2002
Charlena Barnes First Baptist Church 2002
Chanvon Mom United Teen Equality Center 2002
Chad Custer RTPNet 2003
Cecille Isidro Acorn Active Media Foundation 2007
Cat Sullivan Sand Point CTC (LIHI) 2004
Carrie Cook Center for Digital Storytelling 2008
Carolyn Thompson Community Organizer / Community Software Lab Lowell MA 2010
Caroline Bennett UMass Boston College of Public and Community Service 2003
Carley Barber Twin Cities Community Computer Access Network / Community Technology Empowerment Project 2003
Carl Seifert Computer C.O.R.E. 2006
Caitlin Feeley ScienceQuest/EDC 2003
Brittney Fosbrook Homeless Prenatal Program 2006
Brian Russell Durham Literacy Center Inc. 2004
Brian Pastori Community Economic Developmet Corporation - Southern Massachusetts 2005
Brent Barker West Tennessee Special Technology Access Resource Center 2007
Brenda Jackson Parents, Let's Unite for Kids 2002
Brandy Doyle Prometheus Radio Project: Regulatory Policy Philadelphia PA 2009
Brandi Day Community Technology Network of the Bay Area & Citizens Housing Corporation 2004
Blake Hall DANEnet 2005
Betzaida Barreto Mission Main Resident Services Corporation 2000
Beth Joseph Pangea Foundation 2002
Benedict Tisa Digital Sisters 2001
Ben Sheldon CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2005
Ben Buckley Street-Level Youth Media 2001
Ben Pratt Durham Literacy Center Inc. 2003
Barbara Gavoni Somerville Community Center 2001
Ashley Cross Heart of Los Angeles Youth, Inc. 2004
Ashley Mathews Grassroots.org 2007
Arthur Meadows The Wilderness Technology Alliance 2008
April Carvalho Lowell Telecommunications Corporation 2002
Antonio Moreno MAAC Project 2002
Anna Simanovich HandyCapable Network, Inc. 2007
Anita Lie LTSC Community Development Corporation Los Angeles CA 2007
Anh Quy Luc Boat People SOS 2001
Angela Baker Little Tokyo Service Center Community Development Organization Los Angeles CA 2003
Angela Perondi Pitel South End Tech Center 2003
Andy Kachor Appalshop Whitesburg KY 2009
Andrea Callahan The San Diego Lesbian, Gay, Bisexual Transgender Community Center 2006
Amy Radigan Black Child & Family Institute 2003
Amy McKenzie Grand Rapids CMC 2002
Amanda Lasik La Casa Hogar/Yakima Interfaith Coalition 2004
Alycia Alexander DSSA-Chicago Housing Authority 2001
Alli Shaughnessy Boston Community Access and Programming Foundation, Inc. 2004
Aliya Abbasi netCorps 2005
Alison Hale IBA-ETC 2001
Alice Luu Grassroots.org 2008
Alexis Walker People's Production House New York NY 2007
AJ McGuire HOME Inc. Boston MA 2006
Adam Cohen CTCNet New England Cambridge MA 2002
Abby Balazs Grand Rapids Cable Access Center Inc. Grand Rapids MI 2004
Aaron Chalek United Teen Equality Center Lowell MA 2007