Service Corps Alumni

First Last Local Organizationsort icon City State Year
Samuel Russell ZUMIX 2005
Megan Donovan ZUMIX 2008
Diana Boro Zumix 2007
Sharon Small Zumix East Boston MA 2009
Susan Wong YouthLearn and ScienceQuest at EDC Newton MA 2002
Lauren Penney YouthLearn Newton MA 2003
Patricia Conrad-Wexler Young Entrepreneurs Society, Inc. 2006
Gregory Fleischer YMCA/Cyber Y 2001
Shaneka Smith Westside Youth Technical Entrepreneur Center 2005
Denise Meise West Tennessee Special Technology Access Resource Center 2006
Brent Barker West Tennessee Special Technology Access Resource Center 2007
Dirk Knoelder UTEC 2002
Diliana De Jesus UTEC 2003
Nicole Pion Urbana Champaign Independent Media Center Urbana IL 2008
Stephen Fonzo Urbana Champaign Independent Media Center 2008
Janet Vo University of Massachusetts Boston 2008
Nathan Biggs United Teen Equality Center (UTEC) 2005
Chanvon Mom United Teen Equality Center 2002
Jeff Blakely United Teen Equality Center 2006
Aaron Chalek United Teen Equality Center Lowell MA 2007
James Fishwick UMass/Boston CPCS 2002
Matt Crichton UMass/Boston CPCS
Melissa Daigle UMass/Boston CPCS 2002
Dan Schackman UMass Boston College of Public and Community Service Boston MA 2002
Caroline Bennett UMass Boston College of Public and Community Service 2003
Heidi Marshall Twin Cities FreeNet 2002
Jeffrey Streier Twin Cities FreeNet 2001
Carley Barber Twin Cities Community Computer Access Network / Community Technology Empowerment Project 2003
Roxanne Johnson Twin Cities C-CAN/CTEP Project 2005
Kelli Williams Triangle United Way, Inc. 2007
William Martin Tri-City Community Action Program, Inc. 2006
Elisha Durrant Tincan 2007
Arthur Meadows The Wilderness Technology Alliance 2008
Nathan Alden The Wilderness Technology Alliance 2006
Tony Brown The Wilderness Technology Alliance 2007
Larry Gaither The Wilderness Technology Alliance 2007
David Johnson The Timothy Smith Network 2004
Andrea Callahan The San Diego Lesbian, Gay, Bisexual Transgender Community Center 2006
Michael Matthews The Media Aid Center 2007
Nora Lollar The Inland Northwest Community Access Network 2004
Kimberly Rainey The EDGE, Community Technology Center 2004
Kristine Sinor The Edge CTC 2002
Jessica Rothschuh The Children's Partnership/Tides Center 2006
Mark Betz The Carlos Rosario International Career Center 2005
Donna Licata The Academy for Career Development 2007
Shubhada Kambli Tent City 2002
Pete Rodriguez Technology For All 2003
James Carlson Technology For All 2006
Nichole Payne Technology For All 2005
Ken Yu Tech4All 2002
Hilda Puente Tech4All 2003
Lee Goodrich System Administrator / Community Software Lab Lowell MA 2009
Ben Buckley Street-Level Youth Media 2001
Kristin Wernicke Street Level/PTW Chicago IL 2002
Jason Floyd South End Tech Center 2002
Angela Perondi Pitel South End Tech Center 2003
Barbara Gavoni Somerville Community Center 2001
Liz Cavano Somerville Community Access TV Somerville MA 2000
Christy Park Somerville Community Access Television 2005
Rachel Rose-Sandow Socio-Economic Development Center for Southeast Asians Providence RI 2009
Sharon Smack Seventh Day Baptist Community Development Education and Service Outreach Ministry 2006
Caitlin Feeley ScienceQuest/EDC 2003
Cat Sullivan Sand Point CTC (LIHI) 2004
Damita Chambers RTPnet / United Way of the Research Triangle 2004
Shirl Rogers RTPNet Raleigh NC 2001
Douglas Dumont RTPNet 2002
Ella Holden RTPNet 2002
Eugena Harrington RTPNet 2001
Martha Moore RTPNet 2001
Chad Custer RTPNet 2003
Kimmora McKinnie RTPNet 2001
Will Quinones Reel Stories Teen Filmmaking 2006
Micheil Yohannes Reel Stories Teen Filmmaking 2008
Nickey Robare Reel Grrls Seattle WA 2008
Samantha Kimball Reclaim the Media Seattle WA 2009
Misty Kesler Realizing Every Community Asset Foundation 2005
Marilyn Taylor Realizing Every Community Asset Foundation 2007
Mary Grybeck Ranier VISTA 2002
Dan Chen Pui Tak Center 2006
Wilson Bull Puget Sound Center for Teaching, Learning and Technology Bothel WA 2008
Brandy Doyle Prometheus Radio Project: Regulatory Policy Philadelphia PA 2009
Stephanie Lin Pro Bono Net New York NY 2009
Ryn Shane-Armstrong Portland Community Media 2005
Gariet Cowin Portland Community Media 2006
Dan Ambrose Plumas County Health Agency 2001
Max Benitez Playing to Win (PTW) 2003
Derek Maxwell Phillips Community Television 2007
Kristofer RĂ­os People's Production House New York NY 2008
Alexis Walker People's Production House New York NY 2007
Marcia Hume Parsells Ave. Community Church 2006
Doreen Young Parsells Ave. Community Church 2007
Brenda Jackson Parents, Let's Unite for Kids 2002
Judy Siegel Pangea Foundation San Diego CA 2003
Sawangwan Songkum Pangea Foundation San Diego CA 2004
Edith Yang Pangea Foundation 2002
Beth Joseph Pangea Foundation 2002
Sandra Hike Pangea Foundation 2005
Daniel Richardson Pangea Foundation 2005
Mike Denegal Pangea Foundation 2004
Corey Funderburk Pangea Foundation 2006
Laura Hanley Pangea Foundation 2006
Colette Mahoney Operation Peace 2002
Ethan Molitch-Hou Open Spaces CTC 2003
Rodrigo Pacheco-McEvoy Occupational Training Services Inc./SDCTC 2005
Jasmine Shepard Oakland Technology Exchange West Oakland CA 2009
Nicole Belanger NY Media Alliance Troy NY 2009
Chris Gang NY Media Alliance Troy NY 2009
Karl Hedstrom Nonprofit Technology Enterprise Network 2006
Russell Klein Newland Media Ed Center 2002
Meghan Daniels New Orleans Neighborhoods Partnership Network New Orleans LA 2008
John Dorman New Entry Sustainable Farming Project Lowell MA 2009
Aliya Abbasi netCorps 2005
Cheryl Jerozal netCorps 2006
Taylor Hales Neighborhood Technology Resource Center 2005
Laura E. Mieczkowski Neighborhood Technology Resource Center 2006
Kristen Nash Neighborhood Technology Resource Center 2008
Edward Driscoll National Cristina Foundation Philadelphia PA 2009
Donna Choi National Alliance for Media Arts and Culture (NAMAC) San Francisco CA 2009
Betzaida Barreto Mission Main Resident Services Corporation 2000
Esther Kim Minnesota Legal Services Coalition Callaway MN 2009
Mary Chant MicroMentor, an initative of Mercy Corps 2008
Nicholas Lewis Metropolitan Austin Interactive Network/TCRC 2005
Elizabeth Goussetis Media Bridges, Cincinnati, Inc Cincinnati OH 2008
Lauren Bratslavsky Media Bridges, Cincinnati, Inc 2006
Katie Finnigan Media Bridges Cincinnati Cincinatti OH 2009
Morgan Sully Media Arts Center San Diego San Diego CA 2007
Randy Cox Media Arts Center San Diego San Diego CA 2009
Neil La Vita MATV / Malden CyberCafe 2003
Julia Smith Mason County Literacy 2007
Ian Bauer Marcus Foster Ed Inst. 2003
Jeff Benton Marcus A. Foster Educational Institute/OTXWest 2005
Naomi Jimenez Marcus A. Foster Educational Institute/OTXWest 2007
Ilirjan Qirici Malden Access TV Malden MA 2001
Patrick Otton Madison Park Development Corporation 2006
Antonio Moreno MAAC Project 2002
Ming Louie MAAC Project 2002
Anita Lie LTSC Community Development Corporation Los Angeles CA 2007
Pete Bull Lowell Telecommunications Corporation (LTC) 2004
Erik Milosevic Lowell Telecommunications Corporation 2003
David Siegal Lowell Telecommunications Corporation 2002
Dan MacNeil Lowell Telecommunications Corporation
David Crist Lowell Telecommunications Corporation 2001
Thoma Konieczny Lowell Telecommunications Corporation 2008
Charlotte Crockford Lowell Telecommunications Corporation 2002
Kourtney Hamilton Lowell Telecommunications Corporation 2001
April Carvalho Lowell Telecommunications Corporation 2002
John Hunt Lowell Technology Consortium
Terence Kennedy Lowell Technology Consortium 2001
Isaias Rodriguez Lowell Technology Consortium
Rickie Jackson Lowell Technology Consortium 2001
Ray Riopelle Lowell Technology Consortium
Frank Allaby Lowell Technology Consortium 2000
Kevin Loechner Lowell Technology Consortium 2001
Angela Baker Little Tokyo Service Center Community Development Organization Los Angeles CA 2003
Daniel Sheen Little Tokyo Service Center Community Development Organization 2001
Jannette Peterson Little Tokyo Service Center Los Angeles CA 2001
Claudia Escobar-Lopez Latinitas Inc. El Paso TX 2009
Amanda Lasik La Casa Hogar/Yakima Interfaith Coalition 2004
Katrina Kennett Kwong Kow Chinese School, Inc. Boston MA 2008
Ria Fay-Berquist Korean American Community Services Chicago IL 2004
Molly Szymanski Korean American Community Services 2005
Katherine Smith Korean America Community Services Chicago IL 2003
Mark Woodward KNON Dallas TX 2009
Sara McCoy Keystone Community Network (KCNet) Lock Haven PA 2001
Robyn Haas KDHX Community Media Saint Louis MO 2009
Alison Hale IBA-ETC 2001
Wesley Kaplan Hyde Square Task Force, Inc. 2007
Ellen-Rae Cachola Homeless Prenatal Program 2005
Brittney Fosbrook Homeless Prenatal Program 2006
Scott Reed Homeless Prenatal Program San Francisco CA 2009
Dean Gransar HOME Inc. 2005
AJ McGuire HOME Inc. Boston MA 2006
Stephen LoVerme HOME Inc. 2007
John Mirk HELP of Ojai 2003
James Mora HELP of Ojai 2007
Ashley Cross Heart of Los Angeles Youth, Inc. 2004
Emily Yoshida Heart of Los Angeles Youth, Inc. 2005
Nathan Badera HandyCapable Network, Inc. 2008
Anna Simanovich HandyCapable Network, Inc. 2007
Alice Luu Grassroots.org 2008
Laura Benack Grassroots.org 2008
Karl Otto Grassroots.org 2007
Ashley Mathews Grassroots.org 2007
Scott D'Antuono Grassroots.org New York NY 2009
Erica Freshour Grand Rapids Community Media Center 2001
Daniell Krawczyk Grand Rapids Community Media Center 2001
Jason Crow Grand Rapids Community Media Center 2001
Tom Schwallie Grand Rapids Community Media Center 2003
Denise Cheng Grand Rapids Community Media Center Grand Rapids MI 2008
Laura Craig Grand Rapids CMC 2003
Nate Diedrich Grand Rapids CMC 2003
Amy McKenzie Grand Rapids CMC 2002
Abby Balazs Grand Rapids Cable Access Center Inc. Grand Rapids MI 2004
Sarah Pierantoni Grand Rapids Cable Access Center Inc. 2007
Richard Anderson Grand Rapids Cable Access Center Inc. 2006
Mike Connolly Friendship House 2004
Nathan Kubiszewski Friends of Tyler Schools 2001
Emily Fain Friends of Tyler School
Charlena Barnes First Baptist Church 2002
Rob Hall Fenway CDC Boston 2001
Kylie Ferguson Excellence By Choice @ Town Park Plaza Neighborhood Network Center Miami FL 2001
Mike Moore El Centro de la Raza 2007
Craig Brown EDGE 2003
Shlonda Brouchet Durham Literacy Council 2001
Luke Reinke Durham Literacy Council 2001
Brian Russell Durham Literacy Center Inc. 2004
Ben Pratt Durham Literacy Center Inc. 2003
Vahid Nourani Durham Literacy Center Inc. 2004
Yurora Saylor DSSA-Chicago Housing Authority Chicago IL
Roshawnda Joiner DSSA-Chicago Housing Authority 2001
Thomas Johnson DSSA-Chicago Housing Authority 2001
Alycia Alexander DSSA-Chicago Housing Authority 2001
Ted Simpao DSSA-Chicago Housing Authority 2002
Dan Killian DSSA-Chicago Housing Authority 2002
Cookie Sheers Dorchester Bay EDC 2002
Benedict Tisa Digital Sisters 2001
Mira Allen Digital Arts Service Corps Boston MA 2008
John Montgomery Deproduction Denver CO 2008
Rian Graves Davis Community Network 2007
Blake Hall DANEnet 2005
Leena Silverman CyberY/ YMCA of Greater Boston Jamacia Plain MA 2007
Michelle Rogers CyberY (YMCA Boston) 2004
Jisoo Lee CyberY (YMCA Boston) 2005
Sharon Alhourani Cyber YMCA 2002
Adam Cohen CTCNet New England Cambridge MA 2002
Dave Chakrabarti CTCNet Chicago Chapter 2005
Johanna Pabst CTCNet 2001
Ben Sheldon CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2005
Danielle Martin CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2005
Shannon McCue CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2005
Colleen Kelly CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston 2006
Kevin Palmer CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston 2006
Erin Taylor CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston 2006
Jules Goins CTC VISTA Project / College of Public and Community Service at UMass Boston Boston MA 2008
Saul Baizman CTC VISTA Project / College of Public & Community Service at UMass Boston Boston Ma 2006
Rebecca Shuler Council for World Class Communities 2004
Gregory Osmun Council for World Class Communities 2005
Davina Fournier Computers4Kids 2008
Raymond Varona Computers4Kids 2006
Carl Seifert Computer C.O.R.E. 2006
Sheveeta Shephard Community Technology Organizing Consortium (CTOC) 2005
Dana Sou community technology organizing consortium 2006
Brandi Day Community Technology Network of the Bay Area & Citizens Housing Corporation 2004
Chris Sacca Community Software Lab Inc. 2004
John Miller Community Software Lab Inc. 2005
Kamala Kalluri Community Software Lab Inc. 2006
Eric Bryant Community Software Lab Inc. 2007
Marie Shvartsapel Community Software Lab Lowell MA 2004
Edward Gonzales Community Partners Los Angeles CA 2008
Carolyn Thompson Community Organizer / Community Software Lab Lowell MA 2010
Lydia Morris Community Minority Cultural Center 2000
Brian Pastori Community Economic Developmet Corporation - Southern Massachusetts 2005
Victoria Edwards Collins Center for Public Policy, Inc. 2007
Kevin Bulger Collins Center for Public Policy, Inc. 2007
John Haffner CMAP/AMP Community Media Collaborative Gilroy CA 2009
Matthew Isaacs Champaign-Urbana Community Wireless Network 2006
Rich Beckermeyer Center for Multicultural Cooperation Sacramento CA 2009
Jessica McCoy Center for Digital Storytelling 2006
Carrie Cook Center for Digital Storytelling 2008
Laura Hadden Center for Digital Storytelling 2008
Patrick Castrenze Center for Digital Storytelling Berkeley CA 2009
Oriana Magnera Center for Digital Storytelling Berkeley CA 2009
William Waugh Center for Community Technology Services at the University of Baltimore 2007
Emilio Flores Castle Square Tenants Organization 2006
Gabriel Fishman Castle Square Tenants Organization 2007
Liz Chesler Carlos Rosario International Career Center 2004
Jennifer Schmitt Cambridge Community Television (CCTV) Cambridge MA 2004
Julie Adler Cambridge Community Television 2007
Rebecca White California Coalition for Rural Housing 2006
Shirley Dumas Byte Back 2001
Muriel Carmichael Byte Back 2001
Katie Peterson Bruce Wall Ministries Boston MA 2002
Michelle Walson Bruce Wall Ministries 2002
Margaret Goodwin Bruce Wall Ministries 2002
Mary Margaret Pavan Bruce Wall Ministries 2000
Chris Tsang Bruce Wall Ministries 2000
Matthew Frank Bruce Wall Ministries 2002
Michael Allwood Bruce Wall Ministries 2001
Will Loeb Break Away Technologies Memphis TN 2002
Tabetha Thorpe Break Away Technologies Memphis TN 2002
Tony O'Rourke Boys and Girls Clubs of the East Valley 2006
Derek Hixon Boston Neighborhood Network 2002
Scott Hillier Boston Neighborhood Network 2002
Alli Shaughnessy Boston Community Access and Programming Foundation, Inc. 2004
Julie Bohnlein Boston Community Access and Programming Foundation, Inc. 2007
Larry Syms Boston Adult Literacy Resource Institute 2000
Kim-Oanh Nguyen Boat People SOS Washington DC 2001
Hyunhanh Tran Boat People SOS 2001
Quan Hoang Boat People SOS 2001
Vy Phan Boat People SOS 2001
Anh Quy Luc Boat People SOS 2001
Megan Cherry Boat People SOS 2001
James Nguyen Boat People SOS 2001
Nhan Le Boat People SOS 2001
Harold McNaron Boat People SOS 2002
Victoria Jackson Black Child & Family Institute Lansing MI 2001
Mary Fisher Black Child & Family Institute 2001
Elizabeth Carreon Black Child & Family Institute 2001
Amy Radigan Black Child & Family Institute 2003
Victoria Bravo Big Bend Community College 2004
Lashanda Wooden Benton Harbor African Arts and Culture Council 2006
Molly Park Bass Museum 2002
Matthew Garcia Aspiration 2008
Timothy Wescott Aspiration 2006
Vimala Phongsavanh Asian Community Development Corporation 2008
Joseph Crugnale Asian Community Development Corporation Boston MA 2009
Julia Taylor Appalshop, Inc Whitesberg KY 2008
Stewart Blair Appalshop, Inc 2007
Andy Kachor Appalshop Whitesburg KY 2009
Chelsea Thompson Allston Brighton CDC 2000
Josh King Acorn Active Media Foundation 2007
Cecille Isidro Acorn Active Media Foundation 2007
Dan Stangl A Home Within San Francisco CA 2008